Format Kitap
Barkod 9789944735711
Yayın Tarihi 2015-11-12
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 192
Kapak Karton
Kağıt 1.Hamur
Boyut 135 X 215

Emeği Geçenler :
Yazar   : Ali Öge

Osmanlı döneminde kıraat ilminin gelişmesine büyük katkı sağlayan ilim adamlarından biri olan Yusuf Efendizâde'nin kıraat ilmindeki yerini ele alan bu çalışma giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır.

Özellikle giriş kısmında Kur'an-ı Kerim ve kıraat ilmiyle ilgili temel bilgiler verilmiş, ardından kıraat tarihi genel hatlarıyla ele alınmıştır.

Birinci bölümde araştırmaya konu olan Yusuf Efendizâde'yi daha iyi tanıyabilmek için hayatı ve eserleri detaylıca incelenerek, İslami ilimler alanındaki eserleri, hocaları ve yetiştirdiği talebeleri, ilim dallarına göre tasnif edilmiştir.

İkinci bölümde ise onun kıraat ilminin temel konularındaki görüşleri daha çok kendi eserlerinden aktarılmaya çalışılmıştır. Bu bölümde Yusuf Efendizâde'nin usûl konularına ağırlık vermesi sebebiyle, onun metot ve uygulamaları göz önünde bulundurularak med konusundan başlamak üzere sıla, medd-i bedel, ibdâl, idğâm vb. kıraat konuları ele alınmıştır.

Bu çalışmanın hedefi Osmanlı döneminde kıraat ilmine hizmet etmiş bu alanda kıymetli eserleri olan bir âlimin hayatı ve kıraat ilmi hakkındaki görüşlerini ilim dünyasının istifadesine sunmaktır. Bu çalışmayla kıraat ilminde meslek sahibi olan bir ilim adamının görüşlerinin ortaya konması amaçlanmıştır.

devamını oku..
Kategori : Tarihi Kişilikler
% 30
indirim
8.10
Liste Fiyatı : 11.57
Kazancınız : 3.47
 Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.