Format Kitap
Barkod 9789750240614
Yayın Tarihi 2017-01-01
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 256
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 160 X 240

Emeği Geçenler :
Yazar   : Erhan Günay

Türk Medeni Kanunu Beşinci Kitabı olan Eşya Hukuku kapsamında yer alan; taşınmaz malikinin mülkiyetin taşkın kullanmasından dolayı komşuluk hukukuna ilişkin sorumluluğu, komşu taşınmaz üzerinde yapılan taşkın yapılar ile haksız yapılar a ilişkin uygulamada yoğun biçimde görülen uyuşmazlıklar bu kitabımızın temel konusunu oluşturmaktadır.

Birinci bölümde: taşınmaz mülkiyet hakkının kısıtlamalarını düzenleyen komşu hakkı bölümünde Kullanım biçimi başlığı altında öngörülen TMK m.737 ile Kazı ve yapılar başlıklı bölümde yer alan Kural başlığı altında düzenlenmiş bulunan m.738 hükmü ve taşınmaz malikinin sorumluluğu başlığı altında yasada yer alan m.730 hükmünden kaynaklanan uyuşmazlıklar incelenmiştir.

İkinci bölümde: Bir başkasının arazisine taşırılarak yapılan ve TMK m.725 hükmünde taşkın yapılar başlığı altında yer alan uygulamada yoğun karşılaşılan uyuşmazlıklar incelenmiştir.

Üçüncü bölümde: Mülkiyet ilişkisi başlıklı m.722; tazminat başlıklı m.723 ve arazinin mülkiyetinin malzeme sahibine verilmesi başlıklı m.724 hükmünden kaynaklanan çekişmeler incelenmiştir.

Tüm bölümlerdeki pratik anlatım, Yargıtay'ın en yeni kararlarıyla desteklenmiş ayrıca her bölüm sonunda ayrıntılı olarak Yargıtay Kararları tarih sırasına göre sistem içinde sıralanarak değinilmiştir.

Uygulama başlıklı kısımlarda örnekli olaylar/çözümlerinde izlenecek yol şeklinde anlatımla kısa sürede emsal uygulamanın belirlenmesinde kolaylık sağlanmıştır.

Kitap, komşuluk hukukuna dayalı olarak mülkiyet hakkının taşkın kullanılmasından kaynaklanan sorunları çözümlemeyi amaçlamıştır.

devamını oku..
% 30
indirim
36.62
Liste Fiyatı : 52.31
Kazancınız : 15.69
 Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.