Format Kitap
Barkod 9786059474030
Yayın Tarihi 2017-01-23
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 1
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 170 X 240

Emeği Geçenler :
Yazar   : Bahar Demir
Grafiker   : Fatih Demir
Yazar   : Çiğdem Dadak
Yazar   : Bahar Demir;Çiğdem Dadak

Eser Hakkında Tanıtım:
Çalışmamızın konusunu, Türk öğrencisinin bakış açısıyla, Çağdaş Rus dilindeki İsmin ?in hali ile kullanılan edatlar oluşturmaktadır. Edatlar ve ismin halleri; Rusça öğrenen Türk öğrencilerin, öğrenme aşamasında en çok zorluk çektikleri dil bilgisi yapılarındandır. Yaşanılan bu sorun Rusça ve Türkçe dil bilgisinin birtakım farklılıklar içermesinden kaynaklanmaktadır. Çünkü her iki dilin kendine özgü biçimsel, yapısal ve anlamsal özellikleri bulunmaktadır. Bu anlamda eserimizde öncelikli olarak her iki dildeki edat kavramı ve ismin hâl eklerine değinerek, benzer veya farklı yönleri ifade etmeye çalıştık.
Çalışmamızda öncelikli olarak Türkçe ve Rusça kaynaklar araştırılmış, temin edilmiş, taranmış ve incelenmiştir. Rusça dil bilgisinde biraz daha kapsamlı bir şekilde ele alınan edat ve ismin halleri yapıları Türkçede kıyaslamalı olarak ifade edilmeye çalışılmıştır. Bu aşamada Türkçe ve Rusça kıyaslamalı tablolar oluşturulmuş, yapıların içerdiği kurallar ve özellikler detaylı bir şekilde örneklerle birlikte sunulmuştur. Bunlara el olarak ismin halleriyle birlikte kullanılan ekler, her iki dilde çekimlenme biçimleriyle birlikte detaylı olarak görsel ifadelerle yansıtılmıştır.
Eserimizin amacı; İçerdiği dil bilgisel farklılıklardan dolayı, İsmin ?in hal eki ve birlikte kullanıldığı edatlar konusu çerçevesinde, Türk öğrencilerin yaşayabilecekleri zorlukları önlemek ve Rusçadaki İsmin ?in Hali ile kullanılan edatları Türk öğrencisinin bakış açısıyla değerlendirmeye çalışmaktır.
Çalışmamızın güncelliği, araştırma konusu olarak seçilen İsmin ?n hali ile kullanılan edatlar konusunun hem teorik olarak hem tablolandırma yöntemi hem de örneklendirme sistemiyle aktarılmış olmasıdır.
Çalışmamızın bilimsel yeniliği, cümlenin en önemli yardımcı öğelerinden birisi olarak nitelendirilen edat konusunun, Rusça ve Türkçe dil bilgisinin temel dil bilgisel yapılarından bir tanesi olan ismin halleri ile birlikte, her ikin dilin dil bilgisel kuralları çerçevesinde, araştırmacı ve detaylı bir yöntemle sunulmasıdır.
Çalışmamız konusu, yöntemi ve tekniği itibari ile alanında yapılmış olan kapsamlı çalışmalar arasında yer alacaktır. Bu yönüyle eserimizin, Rusça öğrenen ve öğrenmek isteyen Türk öğrenciler için önemli bir kaynak olacağı düşünülmektedir.
Doç. Dr. Bahar DEMİR
Erzurum- 2016

devamını oku..
% 20
indirim
20.00
Liste Fiyatı : 25.00
Kazancınız : 5.00
Miktar :  
Adet
 Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %20 indirim