Format Kitap
Barkod 9789750258176
Yayın Tarihi 2020-02-21
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 3.Baskı
Sayfa Sayısı 440
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210

Emeği Geçenler :
Yazar   : Erhan Günay

Eserde; CMK m. 141-144'te düzenlenen Koruma Tedbirleri Nedeniyle Tazminat konusu birinci kitapta, HMK m. 46-49'da düzenlenen Hakimin Hukuki Sorumluğu konusu ise ikinci kitapta incelenmiştir.
Koruma Tedbirleri Nedeniyle Tazminat davaları, özelikle ceza soruşturması ve kovuşturması sırasında haksız ve keyfi adli işlemler nedeniyle kişilerin uğrayabilecekleri maddi ve manevi zararların giderilmesini amaçlamaktadır.
Hakimin Hukuki Sorumluluğu yargısal faaliyetlerinden kaynaklanmakta olup, yargı görevini üstlenen hakim, yargı uyuşmazlığını çözerken kasten ya da ağır ihmal ile yanlardan birini zarara uğratabilmektedir.
Gerek koruma tedbirleri gerekse hakimin hukuki sorumluluğu nedenine dayalı tazminat davaları, ancak Devlete karşı açılabilmekte, Devlet ödediği tazminatı, ilgilisine karşı dönüp isteme (rücu) davasıyla geri alabilmektedir.
Yeni baskı sürecinde, CMK'nın ilgili hükümlerinde yapılan değişiklikler uyarınca Yargıtay kararlarında da uygun gelişmeler olduğu gözlenmiş, Yargı Kararlarında öngörülen kabul ve uygulamalara ilişkin kararlara yer verilmiştir. Ayrıca Yargıtay HGK ile Özel Daire (12.CD) kararlarından en yeni tarihli olanlar ilgili bölümlere eklenerek, kitap, öğreti görüşleri ve özellikle AİHM kararlarıyla desteklenerek hazırlanmıştır.
Kitapta Bulunan Konu Başlıkları
- Tazminat Koşulları, Geri Alınması
- Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru
- İnsan Hakları İhlalleri (Örnekli)
- Devletin Sosyal Risk İlkesine Göre Sorumluluğu
- Devletin Sorumluluğu ve Rücu

devamını oku..
% 30
indirim
69.30
Liste Fiyatı : 99.00
Kazancınız : 29.70
 Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.