Format Kitap
Barkod 9789750252037
Yayın Tarihi 2019-01-15
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 4.Baskı
Sayfa Sayısı 376
Kapak Karton
Kağıt 1.Hamur
Boyut 160 X 240

Emeği Geçenler :
Yazar   : Erhan Günay

İnsan öldürme ve yaralama suçlarında faildeki kastın belirlenmesi hükmedilecek ceza bakımından önemlidir. Failin iç dünyasıyla ilgili kastını ancak dışa yansıyan hareketlerindeki ölçütler sayesinde öğrenmek mümkündür. Fail, tokat atar mağdur yere düşüp başını çarpar ve ölür; kastı yaralamaya yönelik olan bu durumda istenmeyen ölüm meydana gelmiştir. Fail, öldürücü darbeyi vurmuş fakat mağduru hastaneye yetiştirip ölümden kurtarmıştır. Ya da hedeflediği kişi yerine bir başkasını öldürmüş olabilir. İnsan yaşamına son verilmesi ile insan vücuduna zarar verilmesi suçlarının isabetli bir biçimde nitelendirilmesi suretiyle suça denk ve faile uygun ceza saptanması mümkün olabilecektir.
Kitabın dördüncü baskısında; üçüncü baskısında yer alan anlatım şekli aynen korunarak, konuya ilişkin yeni Yargısal kararlarla desteklenmek suretiyle kitap hazırlanmıştır.
Kitapta, özellikle öldürme ve yaralama suçlarında faildeki kastın niteliği yönüyle uygulayıcı tarafından yapılacak hukuksal değerlendirmenin isabetli olması amaçlandığı için yanılgılı uygulamalardan ayrıntılı biçimde söz edilmektedir.
Kitapta Bulunan Konu Başlıkları
- Kastın Yönüne İlişkin Yargıtay ve Öğreti Görüşü
- Ateşli - Ateşsiz - Kesici ve Ezici Aletle İşlenmiş Suçta Kast
- Kast Yönüyle Tartışma (Tanı ve Uygulama)
- Ceza Belirlemede Uygulama Hataları
- İlgili Yargıtay Kararları

devamını oku..
Kategori : Ceza Hukuku
% 30
indirim
57.05
Liste Fiyatı : 81.50
Kazancınız : 24.45
 Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.